Beating Alpha

iterating towards truth

Uncategorized

Hříchy manažerů aneb FINMAG dvanáctero

Media_httpfarm3static_ekekb

Nedávno jsem narazil na článek Dvanáct smrtelných hříchů manažera. Článek se snaží ve dvanácti odstavcích popsat seznam ve stylu neuděláš, nenaporcuješ, nerozpracuješ atd, atd. Do určité míry souhlasím s autorem, ale existují dva “hříchy” se kterými nesouhlasím:

11. Kariéru nenaplánuješ
Jenom 17 % zaměstnanců tvrdí, že tráví většinu pracovního času děláním toho, co je opravdu baví. Je hříchem plánovat, co zaměstnance posune nahoru, namísto diskuze o tom, co mu jde, co ho baví a hlavně co ho/jí naplňuje.

– trošičku zavádějící název. A bez diskuse to dnes snad už nejde nebo ano?

3. Nenamotivuješ
Je rozšířeným mýtem, že lidi je možné motivovat. Výzkumy lidské motivace prošly za posledních sto let bouřlivým vývojem a trvalo relativně dlouho, než se akademická obec začala přiklánět k názoru, že člověka není možné motivovat. Že je pouze možné vytvořit prostředí, ve kterém člověk bude motivovat sám sebe. Zrušme tedy ty různé systémy kafetérií, benefitů, stejně jako systém postihů. Pochopme podstatu přirozené motivace a věnujme se raději vytvoření prostředí, které lidem umožní najít svůj vlastní důvod, proč dělat to či ono, svou vlastní motivaci.

– ono hledání svého “vlastního důvodu” není v mnoha případech jednoduché, když velká většina zaměstnanců to své “tohle mě baví” ani nezná. To co chtějí je stabilní příjem, jistota že o ně bude postaráno a to, že je práce bude bavit je v mnoha případech jen jakýmsi benefitem navíc. Za to však v prvé řadě nemůže podnik ani manažer, nýbrž systém ve kterém byli již od základního vzdělání vychováváni systémem, který je už půl století zastaralý a hodil se možná do doby Fordů a Baťů.

 

V ostatních bodech souhlasím s autorem. V současné éře zrychlování a zefektivňování všeho na co se podíváte by jsme se měli orientovat především na hledání silných míst svých zaměstnanců pomocí nástrojů, které dnes moderní vývoj v psychologii nabízí. Primárním cílem by tedy měla být diskuse a ono již sto krát zmiňované cliche orientace na zaměstnance/zákazníka se musí přeměnit ve skutečné TODO! na listech všech manažerů.

Leave a Reply