Recenze knihy: Vyber Si Sám Sebe!

Hezky česky Quotes
Choose-Yourself1

Podtitulek knihy Be Happy, Make Millions, Live The Dream v sobě obsahuje snad všechny klišé, které by mohla literatura encouragementu a osobního rozvoje obsahovat. Naštěstí je to opravdu jen podtitulek a samotný název knihy Choose Yourself je daleko silnější, řekl bych “brandovatelnější”.

Cílem autora je dostat čtenáře na cestu k uvědomění, kdy si za všechno dobré ale stejně tak i za všechno zlé může člověk sám a je jen na něm, co s vlastním osudem udělá. Je totiž jen na čtenáři, zda si Vybere Sám Sebe nebo bude kráčet v šlépějích “korporátních krabicových openspaců”. Tento svět je dle autora knihy tím úhlavním nepřítelem, je tím, kdo nám lidem může sice dávat pocit jistoty, ale tento pocit je pouze jakýmsi falešným přáním, že zítra bude líp, a že jednou půjdeme do rakve s úsměvem.

Zápornou postavu máme. A teď tedy k těm “tweakům a lifehackům” :), které autor nabízí.

Za co dávám palec nahoru:
Kniha je velice čtivá, prakticky jste ji schopni sloupnout za jeden víkend, i s přemýšlením za dva :). Se samotnou aplikací nabízených rad či tweaků si pak vystačíte jistě i na pár let. Kromě výborné čtivosti je zde také jeden úžasný aspekt a tím je opravdu velice upřímná rozprava o tom, kolikrát sám autor selhal, dokud nenašel tu svoji “zlatou cestu”. Onu upřímnost knihy bych zařadil na první místo plusů, protože právě tady zjistíte, že jste v životě ještě vlastně nikdy doopravdy neselhali a o pořádném selhání si zatím můžete nechat jen zdát :). Popis toho, jak se z propastí neúspěchů autor několikrát dostal, průběžně prochází celou knihou a velmi dobře tak “kryje záda” tweakům, které autor doporučuje. Tyto tweaky, ačkoliv se nejedná o nic převratného, pak vytváří tu pravou přidanou hodnotu knížky. Ještě je vhodné podotknout, že pokud vůbec neznáte životní příběh autora, velmi doporučuji jeho blog: jamesaltucher.com.

Za co dávám palec dolů:
Některá autorova fakta, která se snaží citovat mi spíše přijdou jako: “jedna paní povídala, že proti větru se čůrat nemá”. Chápu, že všichni máme to své subjektivní vidění světa a používáme své brýle, ale někdy by ty FAKTA mohly být trochu přesnější a podloženější. Ale co, nerozšiřujeme přece Ottův slovník naučný. Další věc, která by mohla tak trochu čtenáře znechutit, je samotný autorův “ÚSPĚCH”, který dává tak trochu okatě najevo. Na druhou stranu, každý tento “ÚSPĚCH” je vyvážen průserem o stránku dál, takže ve výsledku je to remíza :). Poslední věc, která se autorovi úplně v knize nepodařila je logická souslednost jednotlivých kapitol a návaznost některých přiběhů, což někdy může působit nerdovským dojmem.

Nejlepší (přeložené i nepřeložené) pasáže:

– Nekupujte si dům a neberte si hypotéku – je to na hovno a jen si tak utáhnete oprátku vlastní volnosti a svobody.

– Slogan “americký sen” je jen výplodem hypoteční společnosti Fannie Mae, která chce (chtěla), aby každý Američan vlastnil svůj domeček a na třicet let se zavázal, že ho bude splácet.

– Výše vašeho platu nebude nikdy dost vysoká a s každým navýšením si budete kupovat jen větší a větší blbosti.

– Generujte 10 nápadů denně. Nápadů na cokoliv. Na prodej žvýkaček, které po nafouknutí mají tvar malé labutě, po “vylepšovák” na záchod, rychlejší cestu do práce atd. Cvičíte si tak svůj “idea muscle”.

– Brzy budete nahrazeni rychlejší a výkonnější variantou.

– Odřízněte prostředníka.

– Soustřeďte se na uspokojení všech svých částí: fyzické (cvičte, jezte zdravě), emocionální (obklopujte se pozitivními lidmi a odřízněte negativní), mentální (cvičte mysl, kódujte, čtěte, luštěte křížovky), spirituální (umějte vypnout – ať prostřednictvím sportu, partičky pokeru nebo večerní procházky).

– Tenhle si neodpustím v angličtině: “Great people can storm right through. Steve Jobs never needed to take a break. But I do” – jinými slovy, každý máme limit někde jinde, kde je ten Váš?

– Out of silence comes the greatest creativity.

– Keep failing until you accidently no longer fail. That’s persistence.

– Dishonesty works … until it doesn’t.

– Excuses are easy lies we tell ourselves to cover up our failures.

– Smiřte se s tím, že v životě bude: 30% lidí, kteří vás nesnáší, 30% těch, kteří vás milují a 30% těch, kterým jste ukradení.

Závěrem řeknu jediné. Ať jste kdekoliv, dole nebo nahoře, vždycky vás v životě bude čekat další selhání a neúspěch. I když si věci sebelépe naplánujete, někde to vyteče. Pak máte dvě možnosti. Buď budete plakat, nebo Si Vyberete Sami Sebe. Pak se snad proberete!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *