KNIHA: Soros o Sorosovi

Uncategorized
Img_77152

 

Na tuto knihu jsem narazil v knihovně ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY. Soros o Sorosovi je knihou vzdálenou od prodejních “mass” pultů jako je Neoluxor a mu podobné. Nemůžeme jim to mít ale za zlé, protože tato kniha přece jen pojednává o oblasti dosti vzdálené běžnému knižnímu konzumu. George Soros je významný finančník a spekulant přezdívaný také jako “The man who broke Bank of England”. Proč? Protože 16. září 1992 jeho fond spekuloval nakrátko (shortoval) s více jak 10 miliardami dolarů na propad britské libry. Při této spekulaci se ohaduje, že Sorosův fond vydělal více jako 3,4 miliardy liber.  Do Sorosova portfolia můžeme zařadit mnoho dalších spekulací ať úspěšných či méně, ale o tom tento text není.

Jeho kniha především pojednává o jeho kritické filozofii a o předpokladu, že všechny naše rozhodnutí jsou nedokonalé: “Jakmile si uvedomime, ze nedokonale chapani je zakladnim lidskym stavem, conditio humana, neni zadnou ostudou udelat chybu. Ostudou je pouze selhat pri naprave vlastnich chyb”. Jak sám o sobě prohlašuje je analytik nejistoty a tento pocit nejistoty způsobuje, že je ostražitý a vždy připravený opravit své omyly. Finanční trhy mu slouží jako laboratoře, ve kterých si může ověřovat své teorie. Zároveň mě v jeho knize zaujala jeho definice charakteru a to jakým způsobem lze charakter testovat. Považuje to za základ vzniku dobrého přátelství jak po stránce pracovní tak osobní.

Kniha dále rozebíra Mexickou krizi a její potenciální dopad na americké hospodářství. Dále popisuje teorii z jeho díla Finační alchymie: teorii “konjunktura-pokles” nebo také vzestup číny a způsob jak vznikají finanční bubliny. Z této oblasti mě zaujala především pasáž, kde popisuje, jakým umělým způsobem bylo pomáháno skomírající Mexické ekonomice, cituji: Nejhorsi ovsem bylo, že tito technokrati, kterym se povedl ten neuveritelny zazrak levitace, kdy pomoci zahranicnich investic pozvedli Mexiko ze zeme tretiho sveta mezi nejrozvinutejsi staty zacali verit na sva vlastni kouzla. To je to nejhorsi co se kouzelnikovi muze prihodit.” 🙂 

Tuto knihu mám ještě stále rozečtenou ale blížím se konci a jsem rád, že jsem se do ní pustil. Líbí se mi především Sorosovo kritické myšlení, jeho názor na otevřenou spolčenost a způsob jakým vydělané peníze vrací zpět do společnosti. Jeho myšlenky v mnoha oblastech korespondují s hlavní myšlenkou knihy Black Swan (autor Nassim Taleb),  která patří mezi mé oblíbené a ač se jedná o knihu vydanou v roce 1995 její myšlenky jsou stále aktuální. Jsou totiž součástí lidského myšlení a to se nemění ze dne na den.

 

SOROS O SOROSOVI
Zustat na vrcholu krivky 

Byron Wien, Krisztina Koenenova

 

PS: Ještě připojím zajímavé zásady G. Sorose na které jsem narazil zde: http://www.sorostrading.com/

Some basic Soros’ trading principles:

 • Some people spend all day talking to their brokers. Soros “prefers to talk to a select few people who can be really helpful ….” Then you need to think and read and reflect.
 • To be successful, you need leisure. You need time hanging heavily on your hands [to talk to people, read, and think].
 • If you have an investment thesis you like, run it by people who support the other side of the argument. See if you still like the thesis afterward.
 • Basically, the way Soros operates is to have a thesis and then he tests it in the market. If the market goes against his position and he feels uneasy (e.g. gets a backache), he cuts his losses.
 • What he took was basic information from various sources and kind of mulched it in his mind. Then he would come up with a thesis that most of the time was valid.
 • When Soros believed he was right … no investment position was too large. Holding back was for wimps. The worst error in Soros’ book was not being too bold.
 • The key to investing is knowing how to survive. That means at times playing conservatively, cutting losses when necessary and keeping a large portion of one’s portfolio out of play.
 • If you are doing poorly, retrench. Don’t try to recoup. And when you start again, start small.
 • To be in the game, you have to be willing to endure the pain.
 • Perhaps Soros’ most distinctive feature, the trait that explained his investment talents the best, was his ability to gain membership in a very ‘exclusive ‘ club that included the leadership of the international community…. Such encounters clearly gave Soros an advantage over other investors.
 • Invest first and then investigate … form a hypothesis, take a toehold position to test the hypothesis, and wait for the market to prove you are right or wrong.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *