Jak netrejdit jako “pussy”, díl I.

Hezky česky Trading ideas

V souvislosti s tím, kolik rádoby edukativního trading balastu vidím okolo sebe, jsem se rozhodl napsat pár článků, abych alespoň částešně některé věci uvedl na pravou míru. Myslím, že po téměř devíti letech v tomhle bizu už do toho můžu trochu kecat. Let’s get this shit done.

Takže, … každý kdo začne s tradingem má nějaký problém. Tečka. Něco v jeho životě nefunguje, nebo funguje špatně, nebo funguje pomalu, nebo prostě jen tápe a hledá své místo na světě. Takže hledá nástroj, jak tento problém rychle vyřešit, jak se ukázat, jak vzít svůj život “pevně do svých rukou” a být ten mačo, o kterém vždy jen četl v plátcích, které nejsou vytištěny na toaletní papír a stojí víc než jedna kuželka dvanáctky u hlaváku. Každý pro sebe hledá rychlou success story, kterou by mohl nakrmit všechny – od sploužáků z horní dolní, pipinu, co ho odmítla kvůli Pepanovu autu v tuzingu, až po souseda a jeho psa. Všichni hledají sen o své finanční nezávislosti a houpací síti někde na pláži opuštěného ostrova. Nakonec zjistí, že síť není síť, ale lehátko za 49kaček z Kauflandu a pláž je jen betonová plošina někde mezi Zadarem a Dubrovníkem. Kde se stala chyba? Tady je klasický proces:

Krok I.
Proces je vždy stejný a recept velmi jednoduchý. Vemte pár storek o tom, jak svobodná matka dvanácti dětí, co přes den utírá stoly v nějakém schnitzel hostinci, vytáčí po veřerech pořádný kačky na burzovních indexech, přidejte pár luckerů, kteří to nahulili v nějaké broker soutěži a vyhráli Porsche a trochu k tomu přidejte něco, o čem média hodně mluví a dá se tam vydělat “třeba i milion”(v posl. době třeba rubl). A hle, návod na tradingovou rakovinu průměrného Franty je ready. Máme ho.

Krok II.
Franta je ready (za volbu jména se všem Frantům omlouvám). Nasype do sebe pár knih, nějakej ten free webinář. Pročte fóra. Vytočí míč na demíčku ve stříbře. Naučí se lingo, vezme nějaký úspory a hurá na automaty.

Krok III.
Automaty nedávaj. Franta se to snaží za domácák doučit. Kačky mizí v automatu a ten ani nebliká :(. Franta študuje, a študuje. Zkouší. Furt hovno. Zaplatí si “odbornou pomoc” ve formě mentora či vstoupí do nějakého roomu. Už trochu pochopil, že za vzdělání se musí platit, ale zjišťuje, že většina je balast zabalenej jen v hezčím a voňavějším papíru.

Krok 33
Pokud Frantovi nezahoukal margin call nebo to nevzdal na D1, tak se válí někde na zemi pod automatem. Problémy, které měl trading vyřešit, mu přivedly jen vředy, horší spaní, prázdnější účet a daleko větší problémy. Přestává věřit, začíná vytvářet konspirační teorie o tom, jak ho všichni chtějí okrást, začíná být paranoidní.

Krok 40, Shit, it works!:
Pokud Franta přežil, tak má framework, pochopil jak trh cca funguje, osvojil si zdravé rutiny, pochopil, že trading je proces. 99% lidí nezvládne dojít až sem. A nemůžu říct, že by to byla jen jejich vina. Celý tenhle cukrlátkovej business plný blikajících světýlek je totiž jeden velký scam, jak přitáhnout velkou audienci, která by tenhle business mohla sponzorovat. Vždycky si vzpomenu na jednoho top prop tradera, který mi vždycky říkaval: “CNBC is good for us, pro traders. It brings sponsorship to markets. It brings average Joe to the table so we can skin him alive”.

Takže jaký je závěr a víš vůbec, milý čtenáři, co to znamená “pussy”?

Závěr a vysvětlení:
První krok k tomu, jak netrejdit jako pussy spočívá v pochopení, že celý tenhle business je založen na lži o tom, jak rychle vydělat. Bullshit typu: Tady riskuju 100 dolarů a jdu si pro $2000. Nebo, … kupte si moji knihu a buďte finančně nezávislý do konce života.

Ne! Trading je business, kde budete potit krev, abyste z toho byli schopni něco konzistentně vymáčknout. Business, kde vám bude špatně a kde se pocity frustrace a štěstí budou měnit tak rychle jako titulní strany bulváru. Bude to svět, kterému většina vašich blízkých nebude schopna porozumět. Svět, ve kterém budete pár let trpět. Osmi z deseti top traderů, které znám (a kteří neměli špičkového mentora na začátku), to trvalo okolo 3-5let kontinuální dřiny než začali být konzistentní. To jsou tisíce hodin práce, než začala jít equity do strany a pozvolna nahoru. A to je hlavní message tohoto článku. Pravidlo nebýti kundou číslo jedna zní:

připrav se na roky pekla, než začneš konzistentně vidět první chechtáky.

Pokud máš koule na to založit svůj příjem na svém nejlepším odhadu (protože o tom každý trade je), čti dál. V dalším díle zkusím napsat něco o tom, jak o chování trhu přemýšlí real tradeři a ne amatéři z fór a sofistikovaných bullshit periodik.

 

4 thoughts on “Jak netrejdit jako “pussy”, díl I.”

 1. Bohuzel zcela pravdivy clanek. Zapomels jeste na ty nejhorsi Franty – ty co si osvoji zvyky, ktere jsou ale spise zlozvyky. Na ty Franty, kteri jsou ukazkou rceni “Jen blazen dela stale dokola to same a ocekava jiny vysledek”. Bohuzel tihle jsou ti nejhorsi – prodelaji v trhu uplne vse, ale nic jineho vlastne delat neumi, takze vymysli jak vydelat alespon neco zpet ve spojeni s FX. Tihle jsou nejcasteji temi co nam neustale vnucuji svoje “Signals” a “Copy Trading”. Na tyhle zoufalce je potreba davat si nejvetsi pozor 🙁 Hlavu vzhuru a at ve 2015 obchodujem v klidu = s prijemnym ziskem 😉

  1. Jasně. To je asi separátní kategorie bezpáteřních zmrdů na samostatný článek. Když už jsem vydělal hovno, tak ho aspoň hezky zabalím, navoním a budu prodávat jako holy grail. Snad toho prodám dost než všem dojde, že je to scam. A až na to všichni přijdou, tak ten servis otapetuju novou barvou, přidám pár fancy hýblátek a opakuji stejnou rošádu. Nejsmutnější prostě je, že člověk je bytost tvrdohlavá (včetně mě) a tento shit si musí na začátku zažít každý sám, aby uvěřil, protože rychlý úspěch se prodává daleko snadněji než pomalá dřina. Ať se daří v dvapatnáctce! PS: to dáme 🙂

 2. Zdar!
  a logicky by to tak i mělo být..když to srovnám s jakoukoliv cílevědomou činností tak pokud se člověk chce někam dopracovat tak musí dlouho plivat krev než se dostane teprve někam kde jsou ty dobrý s kterýma se může měřit a nebýt za blbce…Píšu mělo, protože jsem se zatím dostal jen k několika knihám o psychologii,(nepočítám různá fóra a manuály po netu, kde to působí dost zmatečně), která se hodí i do života, ale zase mám docela dlouhodobé zkušenosti ze sportu, kde úspěch je podmíněn tvrdou dřinou, net i norm obchodem, kde je člověk jak na houpačce(nikdy bych nevěřil, čeho je schopná konkurence). Jasně, člověk si musí vymáchat čumák aby si na stejnou věc dal příště pozor, chci se zeptat jestli ti v trajdění nějak pomohly zkušenosti z předchozích aktivit, nepředpokládám, že jsi seděl celou dobu u televize a z ničeho nic si začal trajdovat, určitě jsi se taky několikrát v něčem vymáchal a to ti pak nějak pomohlo i když to nemělo s trajdingem žádnou spojitost?!…

  1. Problem je, ze “logicky” o tom takto nikdo neuvazuje. Je to prave diky masazi brokeru/vendoru/salesmanu/radobygurus a podobnych samanu, kteri tlaci svuj system/svuj holy grail. Easy trading in just 3 simple steps. Diky tomu, muze pak kdejaky Pepan (hloupy nebo chytry) nabit dojmu, ze tenhle biz se da delat snadneji, bez driny. Kurzy s nazvem “Jak se stat ziskovym forexovym obchodnikem pro zacatecniky” jsou pak krasny oxymoron.

   Pokud bych mel rici co me osobne pomohlo, pak to byl urcite sport. Dlouha leta jsem hraval tenis. Pak rozhodne houzevnatost, chut nevzdat se snadno. Chudat delat neco jineho, naucit se neco noveho. Chut jit si za svym a dokazat ze na to mam. Ta uplne na ferovku prameni z komplexu z mladi. Obecne musim rici, ze komplex z mladi, pokud se dobre uchopi a vyuzije se jeho sila, je jeden z nevycerpatelnych zdroju energie a motivace budouciho uspechu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *