Životní retro – nejen to roční

Uncategorized

slide4

Konec roku už je za námi a tak je na čase udělat si roční retro. Obecně považuji osobní retrospektivu za rituál, který by si měl osvojit každý člověk toužící něčeho dosáhnout a prožít svůj život naplno. Nemluvím však o roční retrospektivě, kterou si většina těch cílovědomějších udělá tak nějak sám. Mluvím o pravidelném týdenním strukturovaném vyhodnocování.

A proč si myslím, že týdenní retro je dobrá věc? Tady je seznam důvodů:

 1. Me time – na častý dotaz: “jak se máš”, často slýchávám odpověď: “busy, super busy”. Ale kdo dnes není sakra busy? Všichni jsme. Naše uber business prostředí nám pak nedovoluje život skutečně prožít, protože jsme zamčeni ve skořápce zaneprázdněnosti. Možnost vystoupit a nebýt chvíli busy je hrozně osvobozující. Takže důvod číslo 1.
 2. Pravidelná rutina – naše tělo a náš život funguje v cyklech. Spánek a jídlo jsou jedny ze základních stavebních kamenů našeho života. Pravidelný spánek, počet jidel denně, délka spánkového cyklu, čas kdy jíme, čas kdy jdeme spát, čas kdy močíme, atd,atd. To všechno je určitá forma cyklu. Rozbijte cyklus, rozbijete tělo. Dříve nebo později vám to tělo vrátí. Nepravidelně jíte? Dostanete kopačku v podobě sračky, vyrážky nebo nějaké jiné nemoci. Spíte málo. Dostatene kopačku. Pravidelná rutina zkrátka dává vašemu tělu režim, ve kterém funguje nejefektivněji, přirozeně. 1x týdně je dobrý cyklus a neděle je ideální den na retro. Jeden bonusový side-effect: nastavíte tělo lépe na týden, který vás čeká, protože si takto utřídíte myšlenky ještě předtím než týdenní kolotoč začne. Důvod číslo 2.
 3. Struktura – zaznamenávat myšlenky je skvělá věc. Umožní vám to brouzdat poznáním minulosti a připomínat si, co jste se to vlastně za ty uplynulé roky naučili. Dříve jsem si psal deník, ale abych se přiznal, přestal jsem. Proč? Struktura deníku mi zkrátka neseděla. Potřeboval jsem tagovat. Nové poznatky kategorizovat, abych se k nim zpětně a velmi rychle mohl vracet. Před několika lety jsem narazil na Evernote a od té doby na tento nástroj nemůžu dopustit. Na všech zařízeních je okamžitě dostupný i se svým rychlým vyhledáváním a tagováním. Zpět tedy ke struktuře. Chaos, zkrátka dle mého názoru, není prostředí, které dlouhodobě umožňuje strategický rozvoj. Je obohacující, inspirativní, kreativní, ale pro každou delší cestu je přece jen struktura potřeba. Struktura, template, je něco, co vám zajistí konzistenci vašeho retra. Dá smysl symbolům a poznatkům, které v průběhu týdne učiníte. Důvod číslo 3 jest za námi.
 4. Obsah v celé jeho šíři – jelikož je strukturu nutné naplnit obsahem a týden nám umožní tento obsah shromáždit, je dobré zaměřit se na některé prvky. Tady jsou některé, které má struktura obsahuje. Cílem je, aby v sobě struktura nenesla jen negativní věci, ale aby mě donutila zamyslet se stejnou mírou i nad pozitivy. Proč? Lidský mozek má často tendence “babrat se” v minulosti, a v tom co se nepovedlo, mnohem déle než v okamžicích, kdy se něco povedlo. Z toho pak podvědomě můžete vyvodit závěry, že váš život není tak skvělý a cool, jak jste si představovali. Podpořte to dávkou mediální masáže o miliardáři v osmnácti letech s vyhublou modelínou a Ferrari a rázem se můžete ocitnout na samém seberealizačním dně. Tady jsou některé střípky, které každý týden plním týdenním obsahem:
  1. Co se mi povedlo
  2. Co jsem posral
  3. Co jsem se naučil, dozvěděl, přečetl (oblast s největším rozsahem)
  4. Dlouhodobé vylepšení, které bych měl realizovat a status
  5. Za co jsem vděčný
  6. Co mě čeká a nemine v dalším týdnu: osobní a pracovní
  7. Moments (okamžiky, kdy jsem si skutečně uvědomil přítomný okamžik)
  8. Základní stavební kameny vize a jejich skóre

Základní body popsány, přínosy vyjmenovány :). Tohle je template, který mi osobně dává největší smysl. Není to žádný universál, který platí pro všechny. Každý si ho musí přízpůsobit, ale jestli vám dá alespoň částečný impuls k zamyšlení, tak budu spokojen.

Retru zdar!

JK

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *