Roční retro na steroidech aneb kurvy, chlast a chlebicky to nebyly

Hezky česky

Konec roku, začátek roku, konec dne, začátek dne a vždy stejná otázka. Jsem lepší než jsem byl včera? Lepší člověk, lepší pianista (haha), lepší empatik, lepší přítel, lepší prográmator, lepší manažer. Jsem lepší? Většinou nemusím čekat na konec roku abych si tuto otázku položil. A co když jen prostě jsem. Je to špatně? Krátkodobě určitě ne, ale kdo se nikam neposunuje, časem sice neumírá, ale začně se dostavovat atrofie :). Fuj, selfish gene by zaplakal.

Abych si na tuhle otázku mohl odpovědět konzistentně, rozhodl jsem se minulý rok prvního ledna podstoupit roční experiment (data sample prostě musí mít koule, resp. statisticky významný vzorek). Svou týdenní retrospektivu, kterou mám každou neděli jsem doplnil o další matrix, tabulku progresu. Ano, jsem tabulkový fetišista a této úchylky jsem si vědom od útlého dětství. Onu tabulku nebo-li více fancy “matrix”, jsem opřel vůči cílům, které jsem si na ten minulý rok stanovil. Tady je její výsledek po mém ročním snažení:

0c8085c9d56ac504e7cdee8158bea1be

Některým to možná může připadat úchylný, ale vyplnění téhle tabulky mi trvá přesně pět minut týdně a přineslo průběžný feedback, který by pocitáří imo měli až s půlročním zpožděním nebo jestli vůbec. Čistě nadneseně je to také zrcadlo nepříjemnosti. Barometr prokrastinace. Každý týden jste nucení dívat se na to, jak jste se na některý věci, který jste chtěli udělat a měli jste na ně prostor prostě vysrali. Barva reprezentuje progress v daném úkolu. Zelené reprezentují posun +/- dle plánu. Naopak červená a oranžová přesný opak. Oranžová indikuje, že jsem na to začal kašlat no a červená, že jsem se na to vy*sral úplně. Šedá pak vyjadřuje pauzu. Tzn. dobrovolně jsem se rozhodl, že na něčem dělat nebudu a odůvodnil jsem proč.

 

% srovnání plnění cílů v průběhu roku

Co je top pět aktivit, které dopadly nejlépe?

 1. Calisthenics – jak je vidět, calisthenika neboli street workout mě hodně bavil a snažil jsem se mu opravdu věnovat každý týden. Na trénink jsem se těšil a po tréninku měl prostě skvělej pocit. Rada: hejbejte se!
 2. FinFactory – ačkoliv to byl náročný rok, tak jsme udělali max a já se každý týden snažil odvádět 100% výkon. Týden jsem vždy strukturoval s jasně definovanými cíly. Ty jsem pak na konci týdne revidoval.
 3. Do something different – nechtěl jsem aby to byl lame rok. Chtěl jsem zkoušet nové věci, poznávat nová místa a dařilo se. Namátkou: Rakousko, Tatry, Toskansko, Norsko nebo i Karlstejn, Kokorinsko a Popovice.
 4. Trading – posunul jsem trading na další metu a přidal Opce do portfolia, které budu další rok rovíjet
 5. Evinka – ano, i Evinka tady musí být. Máme za sebou ten nejlepší rok vztahu. Je to skvělá a silná ženská a je hrozně sexy jak se do věcí umí zakousnout. Já ji prostě žeru!
Goals % fill
Calisthenics – continue to practice (min 2x week), learn tricks and combos 96%
Abakus – rok “Produkce”
FinFactory – novy klient
96%
Do something different 94%
Trading – move to next level and start trading again (incl. Twitter, Opce, Strategii) 90%
Evinka – spolecny sport Evinka (vyzkouset)
– running
– swimming
88%
Pair dancing, Yoga, Hike 87%
Eat, drink, sleep well and read well 81%
Klavesy – najit ucitele, zacit drilovat klaviaturu a naucit se nove songy 79%
Python and machine learning 77%
Meditace
69%
Mentor – Find a mentor and meet regularly 63%
Komunikace (silna stranka) – rozvoj komunikacni stranky 62%

Naopak co se nepovedlo?

 1. Úplně jsem se vysral na hledání mentora, nebo snad rádce? (Vojta Norsko Kuchyňka ví). Uvědomil jsem si, že vlastně nevím co bych od takového člověka očekával a potřeboval jsem si to srovnat. Stále srovnávám …
 2. Komunikace. Hodne vágně zadefinovaný cíl, proto takto dopadl. Ono curiculum nebylo známé, strukturu jsem vytvářel on the go. Pro tyto měké tásky musím zvolit jasnější strukturu hned na začátku.
 3. Meditace. Ačkoliv jsem se snažil alespoň třikrát týdně meditovat, nebyl jsem schopen tuto rutinu ukotvit jednoznačně do konkrétní hodiny a vytvořit systém. Jak meditovat mám zmáknuto za těch 9let, ale kam ji vloudit aby to byl naprosto automatický zvyk. To ještě musím hacknout. Mám pár nápadů o které se časem podělím a řeknu jaký byl výsledek.

Celkové vyhodnocení

Vyhodnocení v pár větách? Green is good. Je vidět, že slabší měsíce mě motivovaly se do toho opřít a tenhle barometr mi připomínal jak na tom vlastně jsem. Na konci října stats jasně říkaly, že konec roku se blíží a já opravdu chci dotáhnout velké projekty do konce! Takže jsem přidal na plyn, dál si pár hackatonů a jel jsem jak fredka. Výsledek v posledním bodě.

0e4f2660068fc70e5048cbfc7f951246

 

Velké projekty

Cíle pro velké projekty

 • FinFactory – rozvoj firmy, úspěšná realizace projektů, nová akvizice klientů a investorů
  • Done i s překonáním krize, která přišla ke konci roku
 • stadge.com – rozvoj machine learning platformy pro trading (zatím v beta verzi)
  • Done. Běží to, ale odchytávám exceptiony a stále bych to ani nepovažoval za první použitelnou Betu. Každopádně to běží v produkci v dockerizovaném konteineru s napojením na CassandraDb (single node only) 🙂
 • Piano – naučit se několik skladeb a základy techniky hry na klavír
  • Done. Naučil jsem se:
   • Základy techniky hraní na piano pod vedením učitele (pořád ale hraju jako tragéd)
    • Skladby: Expression, He is a pirate, A model of the Universe, Yann Tiersen – Comptine d`un autre ete – l`apres a nemůže chybět ani song: Pussy od Rammstein 😀
 • Trading a nové produkty – rozvoj současných schopností na Forexu, navýšení size na obchodním účtu, positive consistency return a přidání Opcí jako dalšího trading vehiclu do mého arsenálu
  • Done

O každém projektu napíšu samostatný článek, kde podrobně popíšu všechny faily, úspěchy a lekce, který mi daný projekt uštědřil.

Závěr

Rok 2016 byl rozhodně maso a připomněl mi mé oblíbené rčení, kterým zakončím tento článek od Charlese Bukowskeho: “svět patří těm, co se neposerou”. Přeju hodně zdaru, inspirace a radu na závěr. Ať máte k cílům jakýkoliv přístup, máte podobný fetišistický přístup jako já nebo je jen nosíte v hlavě, pamatujte na jedno: “let it be, do whatever make sense to you but don’t expect miracles if you do not put up the work!”

Hezký rok.

lechiffre

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *