Grand Restaurant Festival 2014 – Prolog a ochutnávka první

Hezky česky

Když v roce 2010 poprvé přišel Pavel Maurer s nápadem uspořádat jakýsi festival, kde by „obyčejní“ lidé (rozumějte lidé s průměrným platem, studenti, důchodci, “střední třída”) mohli ochutnat skvosty v restauracích, kam normálně kvůli vyšším cenám nezamíří, nejspíš možná ani netušil, jak velký bude o tento počin zájem. Tehdy se projektu zúčastnilo 15 restaurací a neuvěřitelných 7 055 „degustátorů“! Hodilo by se podotknout, že podobné festivaly se jinde ve světě pořádají již mnoho let, každopádně i tak je tak trochu malým zázrakem, že u nás se setkal již od prvního ročníku s takovou odezvou, neboť jak jistě všichni víme, Češi se dobře jíst teprve učí.

O tom, že Grand Restaurant festival stoupá vzhůru, svědčí i fakt, že druhý ročník v roce 2011 navštívilo 19 996 lidí, třetí ročník v roce 2012 přes 22 000 a čtvrtý ročník v loňském roce dokonce 30 585 lidí! Letos se do festivalu zapojilo 83 restaurací z 30 měst v České republice a i když si na číslo, které určuje počet návštěvníků, budeme muset ještě chvíli počkat, nemám obavu o to, že by mělo klesnout a neudržet si stoupající trend (ha, když už je to blog o tradingu, povedl se mi jeden interní vtip).

My letos absolvujeme již třetí ochutnávku. Předloni jsme byli v restauraci hotelu Radisson Blu Alcronu a v KampaParku, loni V Zátiší a v La Verandě, letos naše volba padla na Mandarin Oriental hotel a jeho restauraci Essensia, La Degustation Bohême Bourgeoise a Terasu u Zlaté studně. Nevím, zda je to věkem a rozvíjejícími se chuťovými buňkami nebo něčím jiným – každopádně až letos mě napadlo, tak trochu se pochlubit tím, co jsme ochutnali, jak se nám kde líbilo atd.

Takže hezky od začátku: Ochutnávka první – Mandarin Oriental hotel-restaurace Essensia.
Restaurace Essensia byla v roce 2013 nejnavštěvovanější restaurací festivalu, navíc jsme na ni dostali velice pozitivní referenci od našeho kamaráda, který jídlem stejně jako my intenzivně žije. Oblíbenost bych nejspíše připsala faktu, že je zde šéfkuchařem Jiří Štift, který působil jako porotce v televizní soutěži MasterChef (a přeci ten kdo je v televizi, ten musí být „sakra dobrej“, ne?).

První dojmy byly velice pozitivní – krásný čistý interiér, velice zajímavě členěný na menší prostory, tudíž si člověk připadá skoro jako v nějaké hezké domácí designové jídelně. Klenuté stropy, zajímavá hra se světlem, orchideje a v neposlední řadě i pohodlné, tak akorát měkké, židle. I obsluha od prvního momentu příjemně překvapila – ujmula se nás paní Michaela, která byla velice milá, profesionální – vždy nám řekla, co to vlastně jíme, co je na tom jídle zajímavé, proč k němu vybrali to či ono víno apod.

Teď už ale k jídlu. Příjemným bonusem hned na začátek byl čočkový chléb papadum a krevetové chipsy s ananasovým a rajčatovým čatní. Kombinace pikantního pečiva se sladkými dipy příjemně naladila chuťové buňky na asijskou vlnu.

Čočkový chléb papadum, krevetové chipsy, ananasové a rajčatové čatní

Jako předkrm nás čekal Losos teriyaki s krevetovou gyozou a chřestovou tempurou s marinovanými řasami. Sladkokyselá omáčka a losos k sobě nepochybně výborně sednou, jinak tomu nebylo ani tady, obzvláště když chuť oživilo ještě Veltlínské zelené 2010 pozdní sběr od pana Michlovského. Ostatně Essensia je známá svou dokonalou souhrou asijské a české kuchyně, což ukázala právě i kombinováním asijských jídel s českými víny.

Losos teriyaki s krevetovou gyozou, chřestovou tempurou a marinovanými řasami
Losos teriyaki s krevetovou gyozou, chřestovou tempurou a marinovanými řasami

Po výborném předkrmu následoval hlavní chod, Hovězí oháňka v massaman kari se sladkými bramborami a jasmínovou rýží. Ačkoliv já osobně kari zas tak moc „neholduji“, musím uznat, že vyladěnost tohoto jídla mě odzbrojila. Hovězí masíčko se krásně rozpadalo, thajské kari (liší se od indického jinou souhrou chutí) bylo příjemně pikantní, jasmínová rýže ho zjemňovala a podtrhovala. K hovězímu masu se doporučuje dobré červené víno, jinak tomu nebylo ani tady, kdy se podával Zweigeltriebe 2011, výběr z hroznů z Velkých Pavlovic (osobně se musím přiznat, že „Zweigela“ mám tuto zimu obzvláště v oblibě, pro jeho plnou chuť). Mňam!

Hovězí oháňka v massaman kari se sladkými bramborami a jasmínovou rýží
Hovězí oháňka v massaman kari se sladkými bramborami a jasmínovou rýží

Aby bylo degustační menu kompletní, nemohla samozřejmě chybět sladká tečka. Tou se stala Sladká rýže s kokosem a pistáciemi, s jahodami a žloutkovým krémem ze švestkového vína. Aby byl zážitek v asijském duchu doveden k dokonalosti, byl tento dezert podáván v podobě „sladkého“ sushi a doplněn o čaj, který byl vyroben britskou firmou Harney&Sons speciálně pro Grand Restaurant Festival.

Sladká rýže s kokosem a pistáciemi, s jahodami a žloutkovým krémem ze švestkového vína
Sladká rýže s kokosem a pistáciemi, s jahodami a žloutkovým krémem ze švestkového vína

Mimochodem, snad všichni znají nebo aspoň ví o asijských čajových obřadech – v restauraci Essensia předcházel dezertu s čajem taky takový malý obřad, jehož součástí bylo poznat čichem složky čajové směsi. Nebylo to úplně jednoduché, ale malinu jsme uhodli!

Čajová směs vytvořená speciálně pro Grand Restaurant Festival od britské firmy Harney&Sons
Čajová směs vytvořená speciálně pro Grand Restaurant Festival od britské firmy Harney&Sons

Co napsat závěrem? Snad jen, že Essensia nás dostala, kompletně vším – prostředím, servisem, vynikajícím jídlem a vínem! Mňam!

PS: Nejezte blbě a nežerte koně!

source: grandrestaurantfestival.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *